Student Awards Ceremonies

Every Spring the Corcoran College of Art + Design celebrates the accomplishments of its undergraduate, graduate, and non-degree students by hosting student awards ceremonies. Thousands of dollars in scholarships and cash prizes are awarded each year. The Corcoran College of Art + Design extends is appreciation to the donors whose generosity has made the annual awards ceremonies possible.

2012 Student Award Winners

 

Graduate Student Awards

Art and the Book

Art and the Book Program Awards: Li Pallas and Maria San Martin Riutort

Book Purchase Award: Jennaway Pearson

Art and the Book Faculty Awards: Sydney Reisen and Erik Delfino

Bookmakers Inc. Award: Tia Blassingame

Marginalia Student Award: Marjorie Devereux

Art and the Book Ambassador Award: Elizabeth Curren

Art and the Book Conference Award: Natalie Jackson

Printmaking

Off the Press Award: Maria San Martin Riutort

Art Education

Outstanding Service to the Art Education Department: Gloria Lopez

Daniel DiTondo Prize: Claire Reintgen

Academic Excellence in Art Education Awards: Terry Thomas, Kelli Duvall Smith, Jeffrey Vinson, Ashley Soltis

Arts and Humanities

Graduate Creative Writing Award: Li Pallas

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize: Elizabeth Curren

Exhibition Design

Exhibition Design Faculty Awards for Excellence in Design: Ariel Wilchek and Peter Crellin

Interior Design

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design: Francis Whitney Hansen, Shekesia Joyner, Pamela Miller, Maryam Almadani

Interior Design Thesis Postcard Prize: Elizabeth Reilly

Interior Design Chair's Prizes for Excellence: Stephanie Scheivert and Stacey Diehl

New Media Photojournalism

New Media Photojournalism Faculty Awards: Zoeann Murphy, Suzannah Hoover, Paul Bothwell

Polly Logan Award: Mary Clare Estes

History of Decorative Arts

History of Decorative Arts Academic Achievement Award: Margaret Dimock

History of Decorative Arts Program Excellence Award: Alexandra Ruggiero

History of Decorative Arts Thesis Achievement Award: Elaine Pinson

Service and Leadership

Emerging Leader Awards: Kathryn Robertson, Erin Kentch, Rebecca Quinn

Outstanding Achievement in Leadership Awards: Kristina Haden and Nicole Dowd

Alumni Award for Altruism: Ashley Sullivan

Undergraduate and Continuing Education Awards

Art Education

Daniel DiTondo Prize: Juliann Holloway

Academic Excellence in Art Education Awards: Jordan Sanders and Halsey Berryman

Art Education Faculty Awards: Karin Rodney-Haapala and Allison Nambo

Arts and Humanities

Foundation Year Writing Award: Maria Comé

Undergraduate Creative Writing Award: LaVeta E. King-Taylor

Undergraduate Critical Writing Award: Liora Valero

Art Studies Faculty Awards: Mariana Renata Salazar-Costa, Jane Pierce, Brenda Montague

Ann Elson Memorial Prize for Academic Excellence: Aaron Canipe

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize: Katherine Carberry

Ceramics

Ceramics Faculty Award for Artistic Excellence: Genia Blackwell

Anne and Ronald Abramson Award for Excellence in Ceramics: Bianka Groves

Arrowmont School of Arts and Crafts Workshop Scholarship: Bianka Groves

Digital Media and Graphic Design

Undergraduate Design Faculty Award: James Bonilla

Undergraduate Design Faculty Award: Kelsey Scherer

Hubert Leckie Memorial Award: Diana Lita Ledesma

Nancy and Pat Taylor Award for Excellence in Design: Maribel Gray

Samuel Boyer Holvey Memorial Awards for Design: Catherine White and Ashley Hopkins

Senior Faculty Award in Design: Nancy Palm

Senior Thesis Writing Award: Katherine Carberry

Senior Thesis Design Awards: Abigail Fairfax and Noha Khashoggi

Interior Design

Interior Design Faculty Awards: Ashley DelVillan, Azuka Enkhbaatar, and Katherine Doerr

CE Drawing and Painting

Drawing and Painting Faculty Award: Marguerite Carr

Tiby Sharlin Award: Mary Elcano

Fine Art

Fine Art Faculty Awards: Adriana Serrato, Armando Lopez-Bircann, Katherine Macyshyn, Aselin Lands

Drawing and Painting Faculty Award: Robert Yi

A.H.O. Rolle Prize: Halsey Berryman

Linda and Douglas Rosenbaum Scholarship: Bryana Robinson

Thomas Bowden Memorial Award: Eleanor Barba

Ethel Lorraine Bernstein Memorial Award: Christina DeFelice

Veronica Maz Award: Elliot Bryant

Foundation Studies

Foundation Faculty Award for Color Theory: Shane Sullivan

Foundation Faculty Award for Communication Design: Caitlin Bernoskie

Foundation Faculty Award for Drawing: Nora Mosley

Foundation Faculty Award for Resources: Alexandra Lewis

Foundation Faculty Award for Light Studies: Devon Shaw

Foundation Faculty Award for Visual Concepts: Micki Walters

Margaret D. Rust Memorial Scholarship: Eric Williams

Mary Lyle Memorial Scholarship: Whitney Waller

Jewelry
Jewelry Faculty Award: Carolyn Millstein

Photography

Photography Faculty Awards: Robert Wiemann, Sam Block, Dominic Russo, Wilson Butterworth

William Wilson League Encouragement Grants: Lydia Bullock, Ethan Browning, Rachel Horesovsky

Photojournalism Faculty Awards: Patrick Bagley, Katherine Dance, Tucker Walsh, Benjamin Keller

Myra Miller Groobert Memorial Scholarship: Conor Martin

Natalie W. Cheung JumpStart Thesis Award: Jason Tucker

Photography Thesis Exhibition Award: Tonette Griffin

Stephen Lee Szabo Memorial Award: Aaron Canipe

Printmaking

Printmaking Faculty Award: Hope Sorensen

Golden Squeegee Award from Handprint Workshop International: Eleanor Barba

Lithography Award: Laurie Hunt

Hybrid Print Award: Cynthia Tidler

Pyramid Atlantic Art Center Studio Scholarship: Dandan Luo

Sculpture

Sculpture Faculty Award: Adriana Serrato

Raymond Kruger Memorial Scholarship: Sooho Cho

Lolo Sarnoff Prize: Lorenzo Cardim DeAlmeida

Martha von Hirsch Memorial Scholarship: Jordan Sanders

Berthold Schmutzhart Award: Elliot Bryant

Service and Leadership

Outstanding Achievement in Leadership Awards: Katie Macyshyn, Julia Benton, Jordan Sanders, Allison Nambo

Emerging Leader Awards: Lorenzo Cardim DeAlmeida, Benjamin Granderson, Taylor Pittman

Alumni Award for Altruism: Daniel Gray

John A. Wanlass Memorial Award: Carissa Sudjono